Historie vývoje 3:50

Jak už to tak mnohdy bývá, byla v mém případě základní hybatelkou celého vývoje žena, konkrétně moje manželka. Když jsem zjišťoval, co by si přála k narozeninám, bylo mi řečeno, že by ráda novou peněženku.Začal jsem tedy vybírat a zjistil jsem, že se mi žádná z dámských peněženek, co jsou na trhu, příliš nelíbí. Buď byly přehledně řešené, ale poměrně velké a nebo menší, ale velice nešikovně řešené. Nelíbilo se mi hlavně umístění mincí na úplně opačné straně než jsou uloženy bankovky, takže, aby člověk zjistil, jestli má nějaké drobné, musel peněženku zavřít, celou ji otočit a podívat se, jak je na tom. A protože manželka měla představu spíše malé peněženky, pustil jsem se do vymýšlení a výroby. Do té doby něčím podobným prakticky nepolíben.

To bylo v říjnu 2016.

Na papíře to vypadalo jednoduše, jak náčrt, tak papírový model. Ale realita už tak růžová nebyla. Přesto už asi 3. prototyp vyrobený z lepicí pásky byl poměrně dobře použitelný. Jak už tušíte, manželka peněženku k narozeninám nedostala (ani k těm dalším) a já byl pohlcen vývojem.

Sám jsem do té doby používal na klasické peníze peněženku "dolarovku" a na karty a doklady pak koženou kapsičku. Oboje samo o sobě bylo relativně skladné, ve smyslu placaté, ale člověk si musel hlídat, aby na jednu či druhou věc nezapomněl. Klasická pánská peněženka mne nikdy příliš neoslovila, byla pro mne, zejména v létě, prostě příliš neskladná. Velká a tlustá.

Takže jsem vymýšlel, učil se, šil a zkoušel a tak stále dokola, až jsem se dobral cíle. Vývoj byl asi takový, jak vidíte níže. Jsou to jen stěžejní modely, vzorků bylo podstatně více.

 

Moje původní peněženka a pouzdro na doklady

Původně jsem nosil dolarovou peněženku a kapsičku s doklady a kartami. Bylo to větší, ale placaté, takže v zadních kapsách kalhot poměrně snesitelné. Nesměl jsem zapomenout jedno nebo druhé. Zpětně hodně neohrabané.

 

První papírový návrh

Říká se, že papír snese všechno, což mohu jen podepsat. Papírový návrh fungoval krásně. Asi proto, že uvnitř nic nebylo :-)

 

První použitelná verze

Vyrobeno, jak je zřejmé, z lepicí pásky. Pokud člověk neumí šít, pak je to ideální startovní výrobní materiál. Tuhle peněženku už jsem běžně nosil. Zejména uložení mincí bylo krajně nepraktické.

 

Duct tape varianta 2

První evoluce, úprava kapsičky na mince, stále dosti nepraktické.

 

Třetí verze z lepicí pásky

Zdvojená kapsička na mince s otevíráním na zip. Tuhle variantu jsem nosil velice rád a možná se k tomuto řešení ještě někdy vrátím.

 

Poslední "samolepka"

Zjednodušená varianta s pouze jednou kapsou na mince a magnetickým zavíráním kapsy na karty.

 

Látková verze

Protože jsem neuměl šít a neměl jsem na čem, pomohla mi s ušitím první šité verze maminka. Přestože jsme jí věnovali dosti péče, byla prakticky nepoužitelná. Tady jsem zjistil, že peněženka této velikosti musí být z tuhého materiálu.

 

Kožená verze

Nezbývalo, než učit se šít, pokud jsem nechtěl neustále někoho obtěžovat se svými návrhy. Takže jsem se do toho pustil a přes různé jednoduché kapsičky jsem se dostal tak daleko, že jsem byl schopen ušít tenhle model. Fungoval dobře a už i celkem dobře vypadal. Přesto jsem pokračoval ve vývoji. Chtěl jsem mít přehled o mincích, což zde nešlo.

 

Peněženka s pevným jádrem ze slepených novin

Trochu jsem experimentoval s pevným jádrem, které by vymezilo velikost peněženky a ta tak byla sice obsahově omezená, ale měla by daný, téměř neměnný rozměr.

 

Pevné plastové jádro

Tato peněženka vypadala hrozně, ale fungovala dobře, měla i místo na tužku a dal se do ní složit i list papíru A4. Nakonec jsem ale verzi s pevným jádrem opustil. Omezení obsahu mi začalo vadit.

 

Zeštíhlování

Dal jsem se cestou zeštíhlování (tedy jen co se peněženek týče). Hojně jsem využíval Tyvek, teňoučký, pevný, netřepivý. Peněženky byly hezky placaté, poprvé v životě jsem neřešil, co vyjmu z peněženky, když jsem šel na ples. Prostě jsem si do náprsní kapsy strčit tuhle a ani jsem o ní nevěděl.

 

Úprava kapsiček na mince

Také jsem hodně experimentoval s různými variantami kapsiček na mince, aby byly dobře přístupné, ideálně rozprostřené do větší plochy a tudíž zachovávající plochost peněženky. A abych měl hned přehled, kolik mám k dispozici.

 

Přelomová peněženka

Konstrukce této peněženky není z mé hlavy. Inspiroval jsem se zde.
Peněženku jsem si lehce upravil, přidal jsem kapsu na mince. Peněženka byla v mém provedení pořád poměrně velká, systém "balení" bankovek mi vůbec nevyhovoval, ale už jsem ji celkem bez problémů byl schopen nosit v přední kapse kalhot a do té možnosti jsem se zamiloval. Chci malou peněženku, kterou mohu nosit v kapse kalhot. Oslovilo mě to natolik, že jsem vyměnil svůj starý občanský průkaz před ukončením platnosti za nový o rozměru kreditní karty, abych mohl vše nosit v malé peněžence.

 

První malá vlaštovka

Na nápad, jak ukládat bankovky jinak, než balit je a nebo je překládat na čtvrtiny a pak vkládat do nějaké kapsičky či přihrádky - tak taky mnohé peněženky fungují - jsem dostal asi půl hodiny před odchodem na jógu, se kterou jsem tehdy koketoval. Byla to moje nejhorší hodina jógy, protože jsem nebyl absolutně schopen se soustředit a v hlavě mi pořád běželo, jak to doma "ušiju" a vyzkouším. Ten hnědý exemplář vlevo, to je ona :-) Úplně to ještě nefungovalo, karty jsem měl uloženy vně jen pod gumičkou a celé to bylo hrozně tlusté.

 

Opětovné zeštíhlování

Začal jsem opět zeštíhlovat a experimentovat s různým způsobem zavírání. Tohle je první varianta s patentkem. Neřekli byste, ale i ten přidává dost na tloušťce a někdy je těžké se strefit, aby se peněženka zapnula, takže jsem jej nakonec opustil.

 

Různé varianty

Zkoušel jsem leccos, kromě zmiňovaných patentků i magnety, suchý zip a gumu. Variant bylo bezpočet a některé tyto peněženky se již rozprchly mezi moje známé a kamarády na běžné použití. Ano, tušíte správně, manželka mezi testery nebyla :-) Peněženka ještě nefungovala správně.

 

Krok stranou

Pro ženu jsem tedy udělal model z Tyveku a po odsouhlasení jsem jí ušil první prototyp. Tenhle. Myslím, že fungoval pěkně. Ale bohužel pro ni nebyl dost reprezentativní (což chápu) a taky byl prý příliš velký. Co na to říct? ;-)

 

Finální uspořádání

Za velkou slabinu předchozích malých modelů jsem považoval použití zipu. Dumal jsem tedy dál a nakonec jsem dal dohromady uspořádání, které nakonec nabízím i Vám. Prototypů bylo opět nepočítaně. Zde jsem přestal vylepšovat uspořádání a začal řešit způsob výroby a použité materiály.

 

Moje peněženka

Tak tuhle nosím já sám. Mám rád žlutou i Tour de France. Byl to trochu experiment v napojování kůže.

Mám ji dnes a denně u sebe, prakticky jsem přestal nosit malou taštičku přes rameno, která je neodmyslitelným společníkem mnoha mužů, a které moje žena říká hanlivě kabelka (horší je, že jí tak říká i jeden můj kamarád).

Jinou peněženku si už neumím představit. A nikdy ji nehledám. Mám ji prostě v kapse. Vždycky.

 

3:50 | Všechna práva vyhrazena 2021